Παναθηναϊκός με… μέλλον και ταλέντο – Θέλει όμως ακόμα δουλειά και άμεσα μεταγραφές!

Οι Πράσινοι με γκολ των Άλτμαν και Μολίνς νίκησαν την Άλκμααρ 2-1 στην πρόβα τζενεράλε ενόψει της Ευρώπης και έδειξαν καλά στοιχεία. Ξεχώρισαν Λουντ – Χατζηγιοβάννης.

Με νίκη και καλή ψυχολογία πηγαίνει ο Παναθηναϊκός στα προκριματικά της Ευρώπης, καθώς στο τελευταίο του φιλικό στην Λεωφόρο, επικράτησε με 2-1 της Άλκμααρ. Οι Πράσινοι έπαιξαν κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, προηγήθηκαν 2-0 με γκολ των Άλτμαν και Μολίνς, ωστόσο μετά το 60’ κουράστηκαν και… έπεσαν. Εξαιρετικό ματς έκανε και απόψε οι Κουλιμπαλί και Χουλτ, με τον Σουηδό μάλιστα να έχει εξαιρετική συνεργασία με τον Λουντ, ενώ θετικοί ήταν ο Μολίνς που είχε καλές τοποθετήσεις και ο Χατζηγιοβάνης. Αντίθετα, κάποια προβλήματα υπήρξαν στην άμυνα, ενώ οι Καμπέσας και Λουτσιάνο έπαιξαν λίγο και δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα.

Όσον αφορά το εξωαγωνιστικό κομμάτι, στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της σεζόν, οι οργανωμένοι του Παναθηναϊκού σήκωσαν πανό κατά της διοίκησης και του Γιάννη Αλαφούζου, ενώ φώναξαν και ανάλογα συνθήματα.

Η… ρέντα του Άλτμαν, το πέναλτι που «έπνιξε» και ο Λουντ!

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης δεν ρίσκαρε με τους νέους και ανέτοιμους Καμπέσας – Λουτσιάνο και ξεκίνησε το παιχνίδι με την 11αδα που προφανώς προορίζει και για τα ευρωπαϊκά παιχνίδια. Κάτω από την εστία ήταν ο Βλαχοδήμος, στην άμυνα οι Κουτρυμπής, Μολέδο, Χουλτ και Κουλιμπαλί, στα χαφ οι Κουρμπέλης – Ζέκα, στα άκρα οι Λουντ – Χατζηγιοβάννης και μπροστά οι Άλτμαν – Μολίνς. (4-4-1-1).

Όσον αφορά το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, οι Πράσινοι ανέβασαν ρυθμούς και με τους Λουντ – Χατζηγιοβάνη να είναι ιδιαίτερα δραστήριοι και τους Κουλιμπαλί – Χουλτ να βοηθούν από τα άκρα, κατάφεραν να δημιουργήσουν και τις πρώτες τους ευκαιρίες. Στο 15’ το σουτ του Λουντ υποχρέωσε τον Μπιζό σε ωραίο απόκρουση, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Χατζηγιοβάνης σούταρε δίπλα από την εστία.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει και θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ στο 36’, όταν ο διαιτητής δεν έδωσε πέναλτι σε τράβηγμα πάνω στον Μολίνς. Τελικά, το γκολ ήρθε με… τύχη και καραμπόλα, στη λήξη του ημιχρόνου. Στο 45’ ο Κουλιμπαλί έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Άλτμαν το πλασέ με τη μία και η μπάλα αφού βρήκε στον Φλάαρ κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Ντεμπούτο Λουτσιάνο – Καμπέσας και σκόρερ Μολίνς

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με την ίδια ενδεκάδα και διάταξη, αλλά και διάθεση. Οι «πράσινοι» από τα πρώτα λεπτά πήραν την κατοχή της μπάλας και στο 50’ απείλησαν με την κεφαλιά του Κουλιμπαλί. Οκτώ λεπτά αργότερα δε, κατάφεραν να φτάσουν και στο 2-0. Χουλτ και Λουντ έπαιξαν εξαιρετικά το ένα-δύο, ο Σουηδός έβγαλε την σέντρα και ο Μολίνς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Πράσινοι έδειχναν καλύτεροι, ωστόσο στο 63ο λεπτό μίλησε η κλάση των Ολλανδών. Ο Στενγκς με τον Φράιντεϊ έπαιξαν ωραία το ένα-δύο μέσα στην περιοχή του Τριφφυλλιού και ο πρώτος με φανταστικό πλασέ μείωσε σε 2-1.

Από εκεί και πέρα, οι δύο προπονητές προχώρησαν σε πολλές αλλαγές, με συνέπεια να χαλάσει ο ρυθμός του αγώνα. Ο Ουζουνίδης έριξε στο παιχνίδι και τους Καμπέσας – Λουτσιάνο, οι οποίοι δεν κατάφεραν να φανούν ιδιαίτερα.