Ελκυστική με την πρώτη ματιά! Η παραγωγή, το σημάδι και ο Μαύρος ο θεός

Ποιο στοιχείο της ΑΕΚ στο πρώτο της φιλικό εντυπωσίασε τους οπαδούς της και πως είδαν τις μεταγραφές; Το sportdog.gr αναλύει το ματς της Ένωσης με την Καρπάτι.

Η πρώτη γεύση που πήραν οι οπαδοί της ΑΕΚ από το φιλικό με την Καρπάτι σίγουρα δεν τους άφησε αδιάφορους. Το σκορ, όπως τονίστηκε και στο match report της αναμέτρησης δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα του αγώνα, στον οποίο η Ένωση έχασε σωρεία ευκαιριών, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Ο Χιμένεθ παρέταξε την ομάδα του με τους Μπάρκα, Γκάλο, Τζανετόπουλο, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες, Αϊντάρεβιτς, Αντωνίου, Χριστοδουλόπουλο, Κλωναρίδη και Γιακουμάκη. Αυτοί οι έντεκα σε διάταξη 4-4-2, ξεκίνησαν στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο άλλαξε όλη η ομάδα με τους Μπακάκη, Βινίσιους, Βράνιες, Μανωλά, Γιόχανσον, Γαλανόπουλο, Τρίστασον, Μάνταλο, Μεληκιώτη και Λιβάγια, να περνάνε στον αγωνιστικό χώρο. Τί κρατάμε από αυτους;

Θέλει δουλειά στο αμυντικο τρανζίσιον

Η συμμετοχή του Μπάρκα που έπαιξε τον περισσότερο χρόνο του ματς κάτω από τα γκολπόστ ήταν καταλυτική, αφού ο 23χρονος τερματοφύλακας έκανε καθοριστικές επεμβάσεις. Κράτησε όρθια την ομάδα του από το πρώτο λεπτό, όπου ο Τσιγκρίνσκι έχασε τον Κνοτς, ο οποίος λίγο αργότερα πέτυχε το 0-1, ένα γκολ, στο οποίο δεν έφερε ευθύνη ο γκολκίπερ της Ένωσης. Ίσα ίσα που όλη η φάση δημιουργήθηκε από ένα αμυντικό λάθος.

Αυτό προήλθε από τον Λόπες. Η αντίδραση της άμυνας όμως ήταν κάκιστη. Το δίδυμο των Τσιγκρίνσκι-Τζανετόπουλου αποσυντονίστηκε, η μπάλα έφτασε στον σκόρερ, ο Γκαλο δεν είχε επιστρέψει, για να τον μαρκάρει και έτσι η ΑΕΚ δέχτηκε γκολ. Συνεπώς ο Δικέφαλος στη συγκεκριμένη φάση, έδειξε, ότι δεν λειτούργησε αποτελεσματικά το αμυντικό τρανζίσιον, κάτι στο οποίο πρέπει να δουλέψει περισσότερο.